Akademik Çeviri

Akademik çeviri nedir?

Akademik çeviri, özel terminolojiye sahip branşların, şirket ve akademisyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu çeviri türüdür.  Türkçe akademik kaynakların yeterli gelmediği durumlarda yabancı kitap, dergi, rapor ve makalelerin tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye’de en çok İngilizce – Türkçe dil çiftinde akademik çeviriye ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu noktada akademik tercüme alanında uzmanlaşmış tercüme bürosuna başvurmak büyük önem taşımaktadır. 

Akademik çeviri türleri nelerdir?

  • Tez özeti ve tez çevirisi; Tez özeti çevirisi çok titiz bir çalışma gerektirmektedir. Tezde bulunan önemli kısımlardan oluşturulan bir yazıdır. İlave ve detaylar özette bulunmaz. Hazırlanan tez özetinin çevirisi literatüre hakim uzman tercümanlar tarafından yapılması çok önemlidir. 

Tez çevrisi ise akademik araştırmalar sonucu lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde hazırlanan tezlerin istenilen dile tercümesinin yapılması işlemidir. Tez çevirisini yapacak tercümanın tez alanına hakim olması büyük önem taşımaktadır. 

  • Makale çevirisi;  Akademik araştırmalar yapılarak hazırlanan makalelerin uluslararası düzeyde yayınlanması gerekebilir. Bu aşamada akademik tercüme alanında uzmanlaşmış tercümanlar tarafından ana dil düzeyinde tercüme edilmesi gerekmektedir. 

Bunun yanı sıra ödev çevirisi, rapor çevirisi,  akademik kitap tercümesi ve araştırma çevirileri akademik tercüme türleri kapsamında yer almaktadır.  

Akademik Tercümanda Olması Gereken Özellikler

  • Çevirisini yapacağı makalenin alanının literatürüne hakim olmalı
  • Bilimsel araştırma yöntemlerini iyi bilmeli ve uygulamalı
  • Hedef dili ana dil seviyesinde bilmeli ve tercüme ettiği metnin akıcı olmasını sağlamalı
  • Çeviri yaptığı alanda uzman olmalı alanla ilgili akademik özgeçmişi yeterli olmalı
  • Yazım kurallarına iyi derecede hakim olmalı
  • Çevirisini yaptığı dilin kültürüne çok iyi hakim olmalı

Colorans Group akademik tercüme alanında uzmanlaşmış profesyonel tercüman kadrosuyla sizlere %100 müşteri memnuniyetini benimseyerek sizlere hizmet vermektedir. Colorans Group eğitime verdiği büyük önem nedeniyle öğrenci, öğretmen, akademisyen ve öğretim görevlilerine özel fiyat seçenekleriyle akademik tercüme hizmeti sunmaktadır. Akademik tercümesini talep ettiğiniz dokümanlarınızı , tercüme yapılacak dili ve eklemek istediğiniz diğer bilgileri bize ileterek süre ve fiyat bilgisi alabilirsiniz. Taleplerinizi Teklif Al veya İletişim sayfalarından bağlantıya geçerek iletebilirsiniz. 

akademik ceviri 300x225 - Akademik Çeviri
Call Now Button